Sisyphos’un ebedi döngüsü

Sisyphos’un kurnazlıkları

Aiolos’un oğlu olan Sisyphos,  Atlas’ın kızı Pleiadlardan Merope ile evlenmişti.

” Sisyphos  Korinth sınırları içerisinde bulunan İsthmos’ da otlattığı ve herkesin hayranlık duyduğu bir sürüye de sahipti.  Korinth yakınlarında bulunan bir başka şehirde ise Khione’nin oğlu Autolykos yaşamaktaydı. İkiz kardeşi Philammon’un babasının Apollon olduğunu söylesense de, Autolykos öz babasının tanrıların habercisi Hermes olduğunu iddia ediyordu. Hırsızlık ve kurnazlıkta Sisyphos’dan hiç de geri kalmayan Autolykos’a, Olymposlularm en hilebaz tanrısı olan babası, çaldığı her hayvana farklı şekiller ve renkler verebilmeyi öğretmişti. Böylece Autolykos çaldığı sığırların bir anda boynuzlarım kaybedebiliyor, renklerini beyazdan siyaha ya da siyahtan beyaza değiştirebiliyor, hatta boynuzları olmayan hayvanlara yeni boynuzlar bile takabiliyordu. Becerisine duyduğu güvenle komşusu Sisyphos’un sürülerini çalmayı dahi başarmıştı. Sisyphos gün geçtikçe kendi hayvanlarının azaldığını buna karşılık Autolykos’un sığırlarının her geçen gün arttığını görünce hırsızın kim olduğunu anlamıştı, ama bunu bir türlü kanıtlayamıyordu. Hırsızlığı ispatlamak için sürüdeki bütün hayvanların toynaklarının altına SS işaretini kazıdı. Bazı anlatımlara göre Sisyphos SS işareti yerine, “Autolykos tarafından çalınan” yazdı. Aynı gece Autolykos damgalanmış hayvanlardan birkaçın daha çalınca, doğruca komşusunun ahırına giren Sisyphos yapılan hırsızlığı tanıkların gözü önünde kanıtladı. Bütün bunlar olurken o sırada Sisyphos, ertesi gün Laertes ile evlenecek olan Autolykos’un güzel kızı Antikleia’yi görür görmez ona sevdalanmıştı. Genç kız dışarıda Sisyphos ile birlikte oldu. Antikleia o gece yaşadığı gizli ilişkiden Odysseus’ a hamile kaldı. ”

“Babası Kral Aiolos’un ölümünden sonra tahta geçme sırası Sisyphos’da olmasına
rağmen, kardeşi Salmoneus zor kullanarak başa geçmişti . Bunun üzerine Sisyphos Delphoi Kahini’ne başvurmuş ve kahin de ona; “Eğer yeğenini baştan çıkarır ve onunla birlikte olursan, çocukların senin intikamını alacaklar” cevabını vermişti. Böylece Sisyphos kardeşinin güzel kızı Tyro’yu baştan çıkararak ona sahip oldu . Fakat çok geçmeden genç kadın, aşığının duyduğu sevgiden değil de, babasından öç almak için kendisiyle yattığını öğrenince, öfkeden çılgına döndü ve henüz doğurduğu iki çocuğu da öldürdü. Bu olaydan hemen sonra Sisyphos, Larissa Meydanı’ na gelerek bebeklerin cesetlerini halka gösterip, bunların babasının Salmoneus, annesininse Tyro olduğunu
söyledi. Kral ile kızı arasında ensest ilişki olduğunu iddia etti. Ülke halkı da bunun üzerine krallarını tahttan indirerek sürgüne gönderdi.”

Sisyphos’un mahkum oluşu

“Zeus’un Nehir Tanrısı Asopos’un kızı Aigina’yı kaçırmasından sonra, kızını her tarafta arayan Asopos ondan bir haber alabilmek için Korinth’ e kadar gelmişti. Olan bitenden başından beri haberdar olan Sisyphos, nehir tanrısına kızını kimin kaçırdığını bildiğini, ancak Korinth Kalesi’ ne asla kurumayacak olan bir pınar yaparsa Asopos’ a kızının nerede olduğunu söyleyeceğine yemin etti. Şartı kabul eden acılı baba, Peirene Pınarı’nı kurdu. Bunun üzerine Sisyphos ona bütün bildiklerini anlattı.”

Kızgın babanın gazabından son anda kurtulabilen Zeus, bu olaydan hemen sonra kardeşi Hades’ten, tanrılara ait sırları açığa çıkardığı için Sisyphos’u hemen Tartaros’a atmasını ve sonsuza dek cezalandırmasını istedi. Kardeşinin isteğini bizzat kendisi yerine getirmek için yeraltındaki sarayından ayrılarak Sisyphos’un sarayına geldi. Hades’in ziyaretinin ne anlama geldiğini hemen anlayan Sisyphos, kendisini götürmeden önce, onu, henüz icat etmiş olduğu kelepçeleri görmeye ikna etti. Kelepçelerin nasıl kullanıldığı anlatmak için Hades kollarını uzattığında, Sisyphos hemen kelepçeleri kilitleyerek anahtarları aldı. Sisyphos’un sarayında esir kalan Hades bütün çabalarına rağmen bir türlü zincirleri açamıyordu -bu, gerçekten de alışılmamış bir durumdu; zira vücutları parçalara ayrılan, kafaları koparılan ölümlülerin ruhları bedenlerinden ayrılmaz olmuştu. Böyle bir durumda çıkarları en fazla zedelenen Ares, hemen Hades’i düştüğü tutsaklıktan kurtardı ve Sisyphos’u da kendi kelepçeleri ile bağlamayı başardı.

Ne var ki, kurnazlığı ile tanrıları bile dize getiren bu Sisyphos, Ölüler Diyarı’na gitmeden önce bir plan daha hazırladı ve eşi Merope’ye kendisi için cenaze töreni yapmamasını ve cesedini gömmemesini istedi. Hades’in sarayına doğru ilerlerken Yeraltı Dünyası’nm Kraliçesi Persephone’ye kendisinin yeryüzünde gömülmediğini, dolayısıyla bu halde Tartaros’ a gidemeyeceğini ve Styx Nehri’nin karşı tarafında kalması gerektiğini söyledi. “Bana Yeryüzüne çıkmam için izin verin. Bu şekilde cenaze törenimin düzenlenmesini sağlar ve bana yapılan hakareti de cezalandırmış olurum. Bu halde benim burada
bulunmam alışılmamış bir durum. İşlerimi hallettikten birkaç gün sonra da hemen gelirim” diyen Sisyphos’un sözlerine Persephone aldandı ve ricayı kabul etti. Ne var ki Sisyphos yeryüzüne çıkar çıkmaz Tanrıça’ya verdiği sözü hemen unuttu. Sonunda tanrıların habercisi Hermes bu asi ölümlüyü yakalayarak zorla Ölüler Diyarı’na getirdi.

Yaşayanların en kurnazı sayılan Sisyphos, ölümünden sonra ebedi bir cezaya çarptırıldı. Mahşerin Yargıçları’nın verdiği cezaya göre, Sisyphos’un, devasa bir kayayı (bu taş, Nehir Tanrısı Asopos’un, Zeus’u kızıyla birlikte yakaladığında, Zeus’un, hayatını kurtarmak için kendini dönüştürdüğü kaya ile aynı büyüklükteydi) yuvarlayarak yokuşun başına getirmesi gerekiyordu. Sisyphos her seferinde azimle kayayı yokuşun başına kadar büyük bir çaba sarf ederek getiriyor, ancak yokuşun başına geldiğinde kayaya hakim olamıyor ve yuvarlanarak aşağı düşen kayayı tekrar yukarı çıkarmak için, baştan aşağı terden sırılsıklam olan ve üstü başı toz içinde kalan talihsiz ölümlü her şeye yeniden başlamak
zorunda kalıyor ve her defasında başladığı yere geri dönmek zorunda kalıyordu.

NOT: Sisyphos söylencesinin kısa animasyonunu izlemek isterseniz: 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s